Opublikowano

Ultimate Scream – Straszny Krzyk czyli Halloween w FIFA

Halloween to wydarzenie niezwykle popularne w krajach anglosaskich oraz państwach Europy Zachodniej. Ma ono miejsce 31 października i również w Polsce zwiększa się jego popularność. W trybie Ultimate Team to wydarzenie nazywane jest Ultimate Scream, a w polskim tłumaczeniu: Straszny Krzyk.

Idea Strasznego Krzyku

Osiowym elementem Ultimate Scream jest wyjątkowe zestawienie kart specjalnych. W przeciwieństwie do Drużyny Tygodnia, karty te nie są wybierane pod względem jakości występów na realnych boiskach, ale stanowią arbitralny wybór zespołu EA. Wyróżnione karty posiadają zwiększone atrybuty – oczywiście nie wszystkie, ale tylko wybrane.

Co więcej, podwyższenie atrybutów nie jest permanentne. Karty “ożywają” podczas wcześniej wyznaczonych okresów w ciągu roku. Najważniejszym czasem jest oczywiście Halloween. Inne okazje aktywności kart z podwyższonymi atrybutami są zależne od wersji gry. Na ten przykład, w FIFA 18 karty zmieniały się w czasie pełni księżyca.

Kiedy karty znajdują się w paczkach?

Karty Strasznego Krzyku są dostępne w paczkach na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia i zwykle jest to ostatni tydzień października. Dodatkowo, wybrane karty pojawiają się w FUT Swap czyli Wymianie FUT. Np. w FIFA 19 kartę Ultimate Scream Diego Costy można było zdobyć w Wymianie FUT z marca.

Karty zdobyte przy okazji otwierania paczek mogą być sprzedawane na rynku transferowym. Warto zaznaczyć, że karty Ultimate Scream niezelżenie od tego czy z aktywnymi ulepszeniami czy bez nich mogą zostać użyte podczas gry w lidze weekendowej.

Od FIFA 19 ulepszenie atrybutów na karcie zachowuje pewne schematy. Za każdym razem 2 z 6 atrybutów zostają podwyższone do co najmniej 90 punktów. Atrybuty wybierana są losowo i nie powtarzają się. Ocena ogólna kart pozostaje zawsze taka sama i jest równa wartości na podstawowej karcie.

Jak wyglądają karty Ultimate Scream?

FIFA 19 karty Ultimate Scream

Design kart nawiązuje do tradycyjnych elementów tego święta. Mowa tu oczywiście o dyniach, czaszkach, księżycu, szkieletach czy nietoperzach ,które zmieniają w tle kart się w zależności od wydania  gry. Przewodnim kolorem jest intensywnie pomarańczowy.

FIFA 17 – karty które ożywają

W tej wersji gry zostały wybrane 23 karty. Oceny ogólne w trakcie “ożywienia” podnosiły się tak samo jak poszczególne statystyki. W zestawieniu znajdziemy cały przedział zarówno jeśli chodzi o wiek piłkarzy jak i o ligę czy narodowość. Wszystkie karty prócz czasowego ulepszenia na okres wydarzenia otrzymały również zwiększenie podstawowej oceny ogólnej.

Najbardziej interesujące i nietypowe karty to z pewnością: Adebayo Akinfenwa, Emre Mor czy Ike Opara, które mimo niskiej oceny ogólnej w trakcie promocji zamieniają się w prawdziwe bestie. Karty z najwyższym overallem to Thomas Muller, Dimitri Payet oraz Romelu Lukaku.

Ultimate Scream FIFA 17

Dodatkowo gracze otrzymują do dyspozycji specjalne Wyzwania Budowania Składu. W WBS o nazwie “Pajęcza Sieć” można zdobyć specjalny strój powiązany z wydarzeniem. W sklepie FUT pojawiają się paczki promocyjne w tym paczki za 50k.

FIFA 18 – powrót straszenia

Tak samo jak w ubiegłym roku zestawienie znów ma 23 karty. Część z nich otrzymało niewielkie ulepszenie w stosunku do podstawowej wersji. Peter Crouch z 74 punktów oceny ogólnej otrzymał ulepszenie do 75. Co jasne, podczas aktywności karty te będą miały zdecydowanie wyższe statystyki i tym samym ocenę ogólną. Dla wspomnianego wcześniej piłkarza overall będzie wynosił 87.

FIFA  19 – zmiennokształtne bestie na łowach

Kogo należy bać się w tym roku? Bestii jest naprawdę sporo: Sergio Busquets, Pepe, Mandzukić, Diego Costa i inni. Każda karta zgodnie z zasadami opisanymi wyżej otrzyma ulepszenie dwóch statystyk do 90 punktów. W czasie Halloween Busquets będzie miał podwyższone tempo oraz obronę co uczyni go niesamowitą kartą. Pepe otrzyma ulepszenie obrony i fizyczności. Mandzukić – tempo i strzały, Diego Costa – strzały i fizyczność. Warto zwrócić swoją uwagę na niżej ocenione karty: Tyrone Mings czy Jason Denayer stają się w okresie aktywności całkiem grywalnymi karami.

W przeciwieństwie do poprzedniego roku tym razem karty nie zwiększają swojej oceny ogólnej. Informacje o zwiększających się atrybutach są publikowane na Twitterze EA Sports – @EASPORTSFIFA.