Nowe Ligi FIFA

Jak co roku FIFA kusi nas nowymi licencjami, które wprowadzają do gry prawdziwe ligi, kluby i zawodników. W tym roku Nowe Ligi FIFA reprezentuje przedstawiciel orientu – Chiny z ich Chinese Super League.

liga chińska fifa 19

W rzeczywistości

Chinese Football Association Super League, którą dla uproszczenia nazywać będziemy Chińską Super Ligą lub CSL, powstała w 2004 roku. Zastąpiła poprzednią najwyższą ligę, czyli Jia-A League. CSL liczy 16 drużyn. Z tej grupy, 3 składy najwyżej w tabeli (i zwycięzca Pucharu Chin), kwalifikują się do rozgrywek Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Dwie najniżej spadają natomiast do niższej ligi – China League One.

Bardzo ciekawą kwestią chińskiego futbolu są zawodnicy zagraniczni. CSL pozwala na zatrudnienia jedynie 4 piłkarzy spoza Chin, z czego tylko 3 może grać jednocześnie i to tylko jeśli ta liczba nie przekracza liczby rodowitych zawodników poniżej 23 roku życia. Przepisy mają za zadanie chronić chińskich piłkarzy przed niesprawiedliwą konkurencją ze strony bardzo hojnie opłacanych obcokrajowców.

W FIFA

Nie na darmo wspomniałem o przepisach CSL dotyczących obcokrajowców. Chińczycy zmuszeni do stawiania jakości nad ilością (zaskakujące!) kupują duże nazwiska, którymi budują swój atak i środek pola. I tak, znajdziemy tu takie gwiazdy jak Augusto z overallem 86 grającego dla Beijing Sinobo Guoan, Oscara z takim samym ratingiem, obu na kartach SBC. Następnie pojawia się gwiazda absolutnego mistrza CSL Guangzhou Evergrande Taobao, Paulinho z oceną 85 na podstawowej, złotej karcie. Nie pomylicie się jeśli pomyślicie że jakoś dużo tu Brazylijczyków, ponieważ następni są Hulk i Talisca, którzy dostali po 84.

Za długo by wymieniać wszystkie złota CSL, ponieważ jest ich aż 50 (!), w porównaniu do 5 w Ekstraklasie (przy czym Ekstraklasa ma średnią lepszą o 1 punkt). Daje to nam możliwość zbudowania naprawdę solidnej, chińskiej drużyny, choć będzie ona skolonizowana przez piłkarzy z Europy i Ameryki Łacińskiej.

Nie tylko Chińczycy

Ale CSL to nie wszystkie Nowe Ligi FUT. W FUT, i niestety tylko w FUT zawitała także liga chorwacka 0 Prva hrvatska nogometna liga, która pojawiła się automatycznie z Dynamo Zagrzeb. Ciekawostką jest to, że w tej lidze najlepszą kartą jest Damian Kądzior z overallem 77. Taka sama sytuacja wystąpiła z fińską Finland Veikkausliiga i jej przedstawicielem HJK Helsinki, gdzie jest to jedyny klub w lidze.