Ile zarabiają polscy streamerzy FIFA?

Zastanawialiście się kiedyś ile mogą zarabiać streamerzy FIFA? My tak, dlatego postanowiliśmy to sprawdzić. Poddaliśmy analizie kilku popularnych “Fifaczy” z polskiej sceny. Losowo wybraliśmy kilka transmisji, ograniczając się do tych, które odbyły się nie dawniej niż 6 miesięcy temu.

Co składa się na dochód ze streama?

Można wyróżnić dwa podstawowe źródła, które składają się na zarobek ze streama. Są to darowizny (donejty) oraz płatne subskrypcje. Na tych to właśnie źródłach skupiliśmy nasze dociekania. Nie będzie jednak żadną tajemnicą, że jest to jedynie część pieniędzy jakie może zarobić streamer. Nie wliczamy tutaj umów sponsorskich (monety do gier i gry, suplementy dla graczy, fotele i sprzęt gamingowy etc.), sprzedaży własnych gadżetów (kubki, koszulki etc.), ani zysków z samego programu partnerskiego serwisu na którym odbywa się stream.

Do niedawna stream z gier kojarzył się głównie z serwisami takimi jak Twitch czy Smashcast (dawniej Hitbox). Obecnie tworzenie transmisji staje się coraz bardziej popularne w serwisie Youtube.

Ile zarabiają polscy streamerzy FIFA

Darowizna

Darowizny obsługiwane przez serwisy zewnętrzne, które umożliwiają podarowanie określonej kwoty oraz w większości wypadków wpisanie wiadomości do streamującego. Od darowizny serwis obsługujący może pobierać prowizję, która jest zależna od metody przekazania pieniędzy. Za SMS prowizja wynosi około 50%, ale w przypadku przelewu jest to już tylko 4%. Wpłaty Paypal są wolne od prowizji. W tym miejscu warto dodać, że większość streamerów podaje kwoty wpłaty już po odjęciu prowizji – czyli tyle ile rzeczywiście otrzymują.

Dodawane do darowizny wiadomości zawierają wszelakie treści. Pytania: “ile masz lat?”, “jakiej drużynie kibicujesz?”, pozdrowienia czy treści obraźliwe. Część graczy podaje link do swojej drużyny FUT, aby streamujący dokonał oceny składu i poradził ewentualne zmiany.

Płatne subskrypcje

Fani “fifaczy” korzystają również z opcji płatnych subskrypcji (Twitch, Smashcast). Koszt takiej usługi to około 20-25 zł, z czego około połowa trafia na konto streamującego. Poza chęcią wsparcia twórcy wartość takiej subskrypcji jest wątpliwa – np.: dodaje 6 ikon na czacie, albo możliwość udziału w giveawayach. Co więcej, często mało świadomi fani nie zdają sobie sprawy, że taka subskrypcja po podaniu danych do karty lub paypala może być automatycznie przedłużana każdego miesiąca. Wystarczy wyszukać frazę “anulowanie subskrypcji Twitch”, aby zauważyć skalę problemu.

Przykłady dotacji

Weźmy zupełnie losowy stream Junajteda z 23 kwietnia 2017 roku. Miał on miejsce w serwisie YouTube i rozpoczął się około godziny 16:00. Łączna ilość wyświetleń (do tej pory) sięgnęła blisko 90 000. Sama transmisja trwała lekko ponad 4,5 godziny. W tym czasie wpłynęło 72 dotacje na sumę 262,16 zł. Jest to kwota jaką na rękę otrzymuje autor. Biorąc pod uwagę prowizję można zakładać, że widzowie przekazali około 400 zł. Średnio nowa wpłata pojawiała się co 3 minuty i 45 sekund, a jej średnia wielkość wynosiła w przybliżeniu 3,64 zł. Największa wpłata opiewała na kwotę 15,92 zł. Średni zarobek na godzinę wyniósł 58,25 zł.

Dla porównania dodajmy kolejną transmisję tym razem z 12 czerwca 2017 roku, podobnie na Youtube. W tym przypadku pojawiło się w sumie ponad 138 000 widzów, a stream trwał niewiele ponad 3 godziny. Przez ten czas dokonano 107 wpłat na sumę 374,6 zł po odjęciu prowizji. Średnia wartość prowizji wyniosła 3,5 z, a nowa wpłata została dokonana średnio co 1 minutę i 40 sekund. Najwyższa dotacja opiewała na kwotę 49 zł. Średni zarobek na godzinę to 124,86 zł.

Dodajmy kolejny przykład tym razem w serwisie Twitch. To 24 godzinny stream, którego autorem jest Lachu. W ciągu doby wpłynęło z dotacji 522 zł brutto – co po odjęciu prowizji można przeliczać na około 350 zł. Dodatkowo 66 osób wykupiło subskrypcję. Za każdą taką subskrypcję właściciel kanału otrzymuje około 10 zł. Łączne zarobki za 24 godzinny live to około 1000 zł, co daje w przybliżeniu 41,66 zł na godzinę.

Podsumowanie

Tak wyglądają kwoty na papierze. Czy to dużo czy mało, pozostawiamy do waszej oceny. Warto pamiętać, choć to raczej oczywiste, że zarobek na streamach jest tylko efektem pracy, którą należy wykonać wcześniej podczas tworzenia kanału. Rozwój tego typu treści widać niemal z miesiąca na miesiąc – wzrasta ilość widzów “na żywo” i dotacji. Przyglądając się kwestii zarobków na streamach nie mieliśmy na celu zaglądać nikomu do portfela. Podanie kwotowych przykładów ma na celu zaspokojenie naszej ciekawości i ciekawości czytelników.