Opublikowano

Wyzwania Budowania Składu czyli WBS lub SBC

Wyzwania Budowania Składu czyli w skrócie WBS to jedna z wielu aktywności w trybie Ultimate Team. Jej nazwa pochodzi od angielskiego Squad Building Challenges czyli w skrócie SBC.

Akronim SBC jest chyba najpopularniejszym określeniem pośród graczy. Dlatego w dalszej części tekstu będziemy posługiwać się naprzemiennie pełną polską nazwą i tym właśnie skrótowcem. Ideą zabawy jest wymiana określanych przez wymagania kart lub składów na nagrody – paczki, karty lub monety.

Wyzwania Budowania Składu

Historia SBC

Wyzwania Budowania Składu zadebiutowały w FIFA 17. W zamierzeniu twórców miały spełniać dwie podstawowe funkcje. Pierwsze, raczej oczywiste zadanie, to dostarczenie graczom nowego typu rozrywki. Budowanie składów było popularne od początku istnienia FUT. Tworzenie zespołów odbywało się często na forach, gdzie gracze prosili o porady, ale też równie chętnie ich udzielali. Stąd też pomysł, aby zaimplementować odgórne rozwiązanie w grze.

Druga, jak sądzę zamierzona konsekwencja, to ożywienie rynku transferowego. Konieczność użycia konkretnych kart staje się bodźcem do zwiększenia popytu na nie. Tym samym ceny rosną. Różnorodność wyzwań powoduje, że bardzo tanie złote, czy srebrne karty potrafią osiągnąć swoją cenę maksymalną ograniczoną przez widełki.

Mechanizm i wymagania w SBC

Istnieją dwa podstawowe typy wyzwań: pojedyncze i grupy wyzwań. Te pierwsze zawierają tylko jedno wyzwanie i tylko jedną nagrodę. Grupy wyzwań posiadają dwa lub więcej zadań. Nagrody są przyznawane za wykonanie każdego pojedynczego zadania. Nagroda główna jest przyznawana za ukończenie wszystkich zadań wewnątrz grupy. To rozróżnienie jest o tyle istotne, że może zadecydować o opłacalności danego wyzwania.

Zobrazujmy to na przykładzie. Wykonanie grupy SBC o kartę danej Ikony  kosztuje 1 700 000 monet – zakładając, że żadnej niezbędnej karty nie mamy w klubie. Sama Ikona na rynku transferowym kosztuje jedynie 1 500 000 monet. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że takie wyzwanie pozbawione jest sensu. Jednak zagłębiając się w szczegóły można zauważyć, że za każde wyzwanie w grupie otrzymujemy paczki. Stąd też, w tym przykładzie, łączna pula nagród za grupę to: karta Ikony warta 1 500 000 monet + 10 różnych paczek o wartości nominalnej 500 000 monet.

SBC można również podzielić na te ograniczone czasowo oraz takie, które są dostępne permanentnie. Dalej mamy do dyspozycji wyzwania powtarzalne oraz jednorazowe. Możemy wykorzystywać zarówno karty wymienne jak i niewymienne (np.: nagrody Division Rivals). W SBC nie można natomiast stosować kart, które są wypożyczone. Część wyzwań wymaga, aby karta lub karty posiadały 10 punktów zgrania. Jest to możliwe do osiągnięcia tylko w przypadku gdy dana karta posiada “lojalność”. Tę cechę można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy – rozgrywając 10 meczów daną kartą. W drugim przypadku karta trafiona w paczce jest zawsze opatrzona cechą “lojalność”.

Rodzaje Wyzwań

W zakładce SBC w WebApp lub aplikacji mobilnej znajduje się kilka kategorii wyzwań: Live – dostępne przez ograniczony czas, Podstawy – cztery wyzwania wprowadzające, Zaawansowane – kolejne trzy wyzwania wprowadzające o wyższym poziomie skomplikowania, Ligi – wymiana wszystkich klubów z danej ligi na jedną z kart specjalnych, Ikony – grupy wyzwań o karty ikon w różnych wersjach, Wymiany FUT – służą do obioru nagród FUT Swap z danego miesiąca, Aktualizacje ocen – umożliwia wymianę kilku kart z niższego poziomu na mniejszą ilość na wyższym poziomie. Dwie dodatkowe zakładki to: Wszystkie oraz Ulubione – ich przeznaczenia nie trzeba tłumaczyć.

SBC Podstawy i Zaawansowane

SBC Podstawy to proste wyzwania pozwalające w przyjemny sposób zapoznać się z mechanizmami całego trybu. Są to grupy wyzwań jednorazowych zawierające od trzech do czterech pojedynczych wyzwań. Większość z nich jest bardzo prosta np.: wymiana dokładnie 3 brązowych kart w składzie ze zgraniem minimum 8.

SBC Podstawy

Trudniejszym testem umiejętności tworzenia składów są SBC Zaawansowane. W ich skład wchodzą trzy grupy wyzwań: hybrydy lig i narodów, hybrydy ligowe oraz hybrydy narodowe. Podobnie jak SBC Podstawy również te wyzwania nie są ograniczone czasowo, ale można je wykonać tylko raz. Przyjrzyjmy się wymaganiom niektórych wyzwań. “Łamigłówka” z hybryd lig i narodów polega na wymianie składu piłkarzy trzech narodowości z dokładnie dwóch lig. Szczegóły wyglądają następująco:

  • Zawodnicy z dokładnie 3 narodowości
  • Zawodnicy z dokładnie 2 lig
  • Maksymalnie 4 zawodników, których łączy narodowość
  • Maksymalnie 6 zawodników z jednej ligi
  • Minimalna ocena zespołu: 77
  • Minimalne zgranie: 100
  • Łącznie 11 piłkarzy w składzie

Nagrodą za wykonanie tego wyzwania jest Złota Paczka Piłkarzy Premium. Za całą grupę otrzymamy dodatkowo 12 000 monet i rzadki niewymienny trykot. Zadania tego typu nie są trywialnie proste. Potrzeba dłużej chwili, aby wybrać najtańsze karty z rynku lub też wielu kart w klubie, aby nie przepłacić.

Wyzwania Budowania Składu o karty miesiąca – SBC POTM

Dwie w najwyższym stopniu licencjonowane ligi w grze tj.: Bundesliga oraz angielska Premier League organizują głosowanie na piłkarza miesiąca (POTM). Zwycięzcy tych plebiscytów otrzymują specjalne karty. Może je zdobyć jedynie poprzez wykonanie grupy wyzwań. Podobnie od czasu do czasu pojawiają się karty z piłkarza miesiąca z amerykańskiej MLS.

Karty piłkarzy miesiąca są stosunkowo wysoko ocenione – w okolicach 90 punktów overall. Warto śledzić te wyzwania, gdyż jest to doskonało okazja do ulepszenia składu. Np.: w FIFA 19 karta Player of the Month Lucasa Moury z Tottenhamu była jedną z najpopularniejszych kart SBC w całej grze. Rozegrano tą kartą blisko 15 milionów spotkań (dla porównania podstawowa karta Roberta Lewandowskiego została użyta “jedynie” w 12 milionach (statystki dla PS4).

Lucas SBC
Karta Lucasa to najpopularniejsze SBC w FIFA 19.

SBC Ważne Mecze

Ważne Mecze to cztery wybrane spotkania, które w danym tygodniu zostają wyróżnione przez zespół Electronic Arts. Zwykle są to popularne mecze derbowe lub spotkania finałowe w rozgrywkach pucharowych, które zostaną rozegrane na realnych boiskach. Aktualizacja tej grupy zadań odbywa się w każdy czwartek o godzinie 19:00 czasu polskiego. Nagrodą za wykonanie wszystkich zadań jest zwykle Paczka Złotych Piłkarzy Prime oraz Mała Złota Paczka Piłkarzy Prime za każde pojedyncze wyzwanie. Na ogół ceny kart niezbędnych do wykonania wyzwań rosną. Dlatego też warto pokusić się o przewidywanie przyszłych wyzwań. Jeśli, dajmy na to, w przyszłym tygodniu będą rozgrywane derby Mediolanu lub Madrytu to warto zainwestować klika tysięcy monet w karty Interu, AC Milanu, Atletico czy Realu. Trafne typy to gwarantowany zysk.

SBC Koniec Epoki – End of an Era

Ważne wydarzenia w piłkarskim świecie od zawsze znajdują swoje odbicie w grze. Istotnymi momentami są chwile kiedy piłkarz-legenda po wielu latach odchodzi z klubu czy kończy karierę. Przy takich okazjach wydawane są Premium SBC, zwane również jako End of an Era lub SBC Koniec Epoki. To wysoko ocenione karty (blisko 90 punktów oceny ogólnej), które nawiązują do najlepszej formy piłkarza. W FIFA 19 takie SBC zostało wydane o karty: Diego Godina, Francka Ribery, Arjena Robbena, Fernando Torresa czy Petra Cecha.

SBC Moments – Historie

Historyczne momenty również mają odpowiednią oprawę. Wydawane są SBC o karty Moments, znane w polskim tłumaczeniu jako Historie. Przy okazji takich SBC przywołuje się wydarzenia z przeszłości, które miały wpływ na wydanie karty. W FIFA 19 pojawiały się SBC TOTS Moments – o karty Drużyny Sezonu. Odrębną grupą kart są tzw. kart wspominkowe – Flashback – o tych znajdziesz więcej informacji w osobnym artykule.

SBC o Ikony

Wyzwania o karty Ikon należą do jednych z najbardziej popularnych. Ikony posiadają nawet cztery różne wersje podstawową, średnią, Prime oraz Prime Moments czyli Historie Prime. Na przestrzeni roku, wykonując wyzwania, można było zdobyć różne wersje tych kart. Ostatecznie, na koniec sezonu, pozostały SBC o Prime Moments. Aby otrzymać taką kartę należy wykonać dość obszerną grupę wyzwań. W ramach SBC można zdobyć Ikony na wypożyczeniu.

Ligowe Wyzwania Budowania Składów

SBC o karty ligowe szybko zdobyły swoich zagorzałych fanów. Zasada jest dość prosta, aby otrzymać nagrodę należy wymienić skład piłkarzy z każdego klubu danej ligi. W Serie A trzeba wymieć 20 składów (bo tyle drużyn jest w lidze). Każdy skład może mieć inne wymagania szczegółowe – zgranie lub ocenę ogólną. Nagrody stanowią paczki za każde pojedyncze wyzwanie oraz karta specjalna zawodnika z danej ligi. Liczba kart do wyboru jako nagroda zostaje zwiększana w trakcie sezonu. We wspomnianej wcześniej lidze włoskiej ostatecznie można wybrać (Player Pick) jedną z trzech kart.

SBC ligi FIFA 19
Serie A SBC to ponad 20 wyzwań do wykonania.

Opłacalność i nagrody

Wyzwania Budowania Składu to z całą pewnością temat, któremu należy przyjrzeć się bliżej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na karty, które są unikalne i dostępne jedynie poprzez wyzwania. Niektóre Wyzwania Budowania Składu są konieczne do zdobycia karty wymiany FUT Swap. Opłacalność wyzwania znacząco wzrasta jeśli w swoim klubie posiadamy karty niewymienne. W takim przypadku nie musimy kupować kart na rynku transferowym.

Większość popularnych baz danych UT oferuje ocenę kosztów wykonania konkretnego SBC. Oczywiście, trzeba podchodzić do tych wyliczeń z lekkim dystansem – rynek ciągle się zmienia, a ceny mogą być mniej lub bardziej aktualne. Do najlepszych serwisów należy FUTBIN. Każde SBC jest opatrzone kwotą jaką trzeba przeznaczyć na jego wykonanie.

Nagrodami mogą być także karty do wypożyczenia na określoną ilość spotkań. To doskonałe rozwiązanie jeśli nie jesteśmy pewni czy dana karta spełni nasze oczekiwania. Wykonanie zadania, szczególnie w przypadku drogich kart, może okazać się tańsze niż kupno i sprzedaż tej samej karty – transakcje sprzedaży są obciążone 5% podatkiem. Pojawiają się również wyzwania, w których nagrodami są monety.

Najciekawsze SBC FIFA 19

FUTMAS SBC
SBC podczas FUTMAS były wydawane systematycznie co kilka dni.

W FIFA 19 dużą popularnością cieszyły się SBC FUTMASS: Lucas Torreira czy Blaise Matuidi. Wspomniany wcześniej SBC POTM Lucas to ścisły top w 19. Wszystkie SBC o karty wspominkowe regularnie pojawiają się w składach przeciwników. Należy tutaj wymienić Ibrahimović (ponad 5 000 000 meczów), David Luiz (3 500 000), Daniel Sturridge (1 500 000) czy Dani Alves (1 000 000). Praktycznie każde wydarzenie w grze od Ultimate Scream po FUTTIES posiada dedykowane SBC.