Opublikowano

Drużyna Roku TOTY – FIFA Ultimate Team

Każdego roku na początku stycznia w FUT pojawiają się specjalne niebieskie karty. Są one wydawane jako Drużyna Roku TOTY Ultimate Team (Team of the Year) na podstawie osiągnięć na prawdziwych arenach piłkarskich w ubiegłym roku.

Pierwotnie cała jedenastka była wybierana podczas gali FIFA Ballon d’Or Gala przez przedstawicieli FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych). Obecnie to gracze oraz przedstawiciele EA swoimi głosami tworzą Drużynę Roku. Każdego roku liczba nominowanych piłkarzy jest równa 55.

Skocz szybko do: historyczne wydania TOTY | Drużyna Roku FIFA 20

Głosowanie na TOTY

W poprzednich edycjach gry, kiedy gala Ballon d’Or odbywała się na początku roku kalendarzowego, TOTY w grze była dokładnym odzwierciedleniem wyborów przedstawicieli FIFPro. Obecnie to gracze (zwani ekspertami) i przedstawiciele EA tworzą jedenastkę Drużyny Roku. Eksperci (zwykle Youtuberzy i osoby powiązane z treściami FIFA) oddają swój głos tworząc zespół składający się z: bramkarza, 4 obrońców, 3 pomocników i 3 napastników. Głosy tej społeczności to 60% składowej. Pozostałe 40% należy do przedstawicieli Electronic Arts.

Drużyna Roku TOTY a rynek FUT

Team of the Year łączy się z jeszcze jednym wydarzeniem: załamaniem na rynku transferowym. Atrakcyjność kart Drużyny Roku TOTY sprawia, że gracze otwierają olbrzymią ilość paczek. Duża podaż kart sprawia, że ich cena maleje. Widać to szczególnie na przykładzie zwykłych kart, których cena w czasie TOTY zmniejsza się o około 15%.

Trochę inaczej zachowują się ceny kart “w formie” (IF). Ceny czarnych kart z Drużyny Tygodnia zaczynają się zmniejszać już na kilka dni przez premierą TOTY, by w dniu pojawienia się niebieskich kart osiągnąć minimalną wartość. Z czasem jednak wartość kart IF wzrasta by osiągnąć wartość wyższą niż na kilka tygodni przed premierą TOTY.

Niewątpliwie duże znaczenie mają również SBC pojawiające się w tym czasie. Wyzwanie Budowania Składów o 12 kartę TOTY może znacząco wpłynąć na ceny kart, które są potrzebne do jego wykonania.

Kontrowersje wokół Drużyny Roku

Do czasu kiedy TOTY była oparta na wyborach z Gali Złotej Piłki, pojawiało się wiele głosów niezadowolenia. Społeczność poddawała w wątpliwość wybory FIFPro. Trudno też nie zgodzić się z zarzutami. Gdyby tylko przypomnieć kartę TOTY Davida Luiza z FIFA 15 czy Modricia z FIFA 16. W bazach danych FUT takich jak FUTWIZ czy FUTHEAD karty te posiadają rekordową liczbę negatywnych opinii. Balon d’Or jest w pewnym stopniu plebiscytem popularności, a nie obiektywną oceną biorącą pod uwagę osiągnięcia w danym roku.

Polowanie na karty w paczkach

W przeciwieństwie do innych wydarzeń jak Drużyna Tygodnia czy OTW, karty Drużyny Roku nie są wydawane jednocześnie. Zwykle przez 48 godzin dostępni są bramkarz i obrońcy, kolejne dwa dni w paczkach można trafić trzech pomocników, ostatnie dni są przewidziane dla napastników. Ostatecznie po 6 dniach przychodzi czas kiedy cała drużyna jest dostępna w paczkach.

Dodatkowa, 12 karta wyłoniona w głosowaniu. Jak do tej pory, nie była ona dostępna w paczkach. Można ją zdobyć wykonując specjalne SBC. Np.: w FIFA 19 taką kartę otrzymał Neymar. Szansa na zdobycie karty TOTY jest taka sama jak zdobycie podstawowej wersji wydanej karty. Standardowo kart tych należy szukać w paczkach, w których można trafić złote karty w piłkarzami. W momencie gdy wszystkie karty znajdują się w paczkach warto pokusić się o pack-opening. To jeden z kliku momentów w ciągu roku, kiedy to opłaca się otwierać paczki.

O czym warto wiedzieć

Wydanie karty TOTY nie wypływają na karty dynamiczne OTW czy UEFA Champions League. Podobnie jak z każdą inną wersją kart w formie, karty TOTY są oddzielnymi wydaniami. Znaczy to, że zwykłe karty posiadane w klubie nie zostaną automatycznie ulepszone do wersji TOTY.

Nie należy mylić Drużyny Roku (TOTY) z Drużyną Sezonu (TOTS). Ta pierwsza jest podsumowaniem roku kalendarzowego i zawiera (11 lub 12 kart) zaś ta druga podsumowuje sezon (od jesieni do wiosny) i przy tej okazji jest wydawanych kilkadziesiąt kart.

Karty TOTY są najwyżej ocenionymi kartami w całej grze. Zwykle overall zawiera się w przedziale 95-99. Oprawa graficzna od FIFA 13 jest powiązana z kolorem niebieskim.

Historyczne wydania TOTY

Cofnijmy się w czasie i rzućmy okiem na wcześniejsze wydania Drużyn Roku. Historia zaczyna się od FIFA 11. Wtedy to po raz pierwszy została wydana Drużyna Roku. Pierwsze wydanie nie posiadało własnej oprawy graficznej. Karty Drużyny Roku wyglądały dokładnie tak samo jak zwykłe karty Drużyny Tygodnia. W składzie z sezonu 09/10 znalazło się trzech piłkarzy włoskiego Internazionale – zdobywcy Ligi Mistrzów. Pozostałą cześć zestawienia uzupełniają piłkarze La Liga. Łącznie w zespole znalazło się 6 Hiszpanów.

Drużyna Roku FIFA 11
Drużyna Roku w czarnych barwach kart IF. Niebieski kolor pojawi się dopiero za 2 lata.

W FIFA 12, podobnie jak w roku poprzednim, karty nie posiadały koloru niebieskiego. Tego roku w składzie znalazło się dwóch reprezentantów Manchesteru United (przypomnijmy: ManU w finale LM uległ Barcelonie 1:3). 9 piłkarzy tego zestawienia to niezmiennie zawodnicy występujący na co dzień na boiskach półwyspu Iberyjskiego.

W FIFA 13, kiedy to wybór był określony przez głosy FIFPro w jedenastce TOTY znaleźli się wyłącznie piłkarze grający na co dzień w hiszpańskiej Primera División. Co więcej, 10 z 11 stanowili piłkarze Realu Madryt i Barcelony. Trzeci raz z rzędu w składzie pojawiają się: Ronaldo, Messi, Casillas, Iniesta, Pique i Xavi. Od tego momentu karty TOTY otrzymują swój niebieski design.

W roku 2014 tryumf w Lidze Mistrzów odniósł Bayer Monachium. Odzwierciedleniem tego wydarzenia jest obecność trzech piłkarzy niemieckiej drużyny. Neuer, Lahm oraz Ribery to zawodnicy z Bundesligi. Mamy również dwóch zawodników francuskiego PSG: Thiago Silva oraz Ibrahimović.

Kolejne dwa wydania czyli TOTY 2015 oraz 16 wprowadzają nieco świeżego powietrza. Wybory są bardziej zróżnicowane. Wyróżnienie otrzymują piłkarze ligi niemieckiej (Robben, Lahm, Neuer), Ligue 1 (Silva, Luiz), angielskiej (Di Maria) czy włoskiej (Pogba). Pozostałe miejsca zajmują znani z poprzednich zestawień piłkarze La Liga. Do tego zacnego grona dołącza Neymer oraz Kroos.

W przeciwieństwie do lat ubiegłych wśród kart piłkarzy roku znalazło się tylko pięciu graczy La Liga.

W FUT 17 ogłoszenie i wydanie pierwszych niebieskich kart będzie miało miejsce 9 stycznia 2017 roku. Zwykle, poszczególne formacje są wydawane stopniowo przez kilka kolejnych dni. Pierwszego dnia w paczkach można znaleźć bramkarza i obrońców, w kolejnych dniach pomocników i na końcu napastników.

TOTY Drużyna Roku FUT 17

Team of the Year FIFA 18 to pierwsze zestawienie Drużyny Roku wybrane systemem głosowania. Nowy sposób wyboru niewątpliwie wpłynął na różnorodność. Z drugiej strony spotkał się on z głosami niezadowolenia – część ekspertów głosowała na “swoje podwórko” przez co wynik znacząco odstaje od wyborów FIFPro.

Drużyna Roku FUT 19

Na wzór roku ubiegłego TOTY zostało wybrane w głosowaniu. Przyjrzyjmy się najciekawszym kartom tego zestawienia.

Neymar Jr – Brazylia/PSG – Wybrany przez graczy

Wielka brazylijska gwiazda poradziła sobie z kontuzją i debiutanckim sezonie PSG zdobyła potrójną koronę. W finałach rosyjskiego Mundialu poprowadziła Canarinhos do cwierćfinału.

C. Ronaldo Portugalia/Juventus

Cristiano Ronaldo był przez niektórych spisywany na straty. W 2018 roku najpierw poprowadził Real Madryt do trzeciego trofeum Ligi Mistrzów z rzędu, a występ na Mistrzostwach Świata również może zaliczyć do udanych.

Lionel Messi – Argentyna/Barcelona

On ani myśli zwalniać. Messi nadal jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. W formie jest praktycznie “od zawsze”.

Modrić – Chorwacja/Real Madryt

Co za sezon. Dużo na ten temat nie trzeba pisać. Finał LM i finał Mundialu to osiągnięcia Chorwata.

Kante – Francja/Chelsea

Jego gra na Mistrzostwach Świata robiła wrażenie. Niesamowitą nieustępliwość w środku boiska łączy z sercem do gry.

Van Dijk – Holandia/Liverpool

Doskonały transfer Liverpoolu. Van Dijk gra pierwsze skrzypce w barwach The Reds. Pomógł zdobyć lidera Premier League oraz dotrzeć do finału UEFA Champions League.

FIFA 20 – przewidywania i wydanie TOTY

Na tę chwilę możemy jedynie przewidywać, ponieważ żadne istotne informacje nie zostały podane do wiadomości publicznej. Przyjmuje się, że planowe pojawienie się Drużyny Roku w FIFA 20 jest przewidziane na okolice 10 stycznia. Zapewne głosy ekspertów będą zbierane na około 2 tygodnie przed premierą wydarzenia. Formuła jak i ilość wydanych kart pozostanie bez zmian (11+1).

Lista nominowanych, głosowanie na 12 kartę, specjalne SBC oraz więcej szczegółów poznamy w pierwszej części stycznia.