Opublikowano

Karty FIFA OTW czyli Ones to Watch – obiecujące transfery

FIFA OTW to specjalne karty znane jako “obiecujące transfery”. Zestawienie FIFA OTW pojawia się zwykle dwa razy do roku. Pierwszy raz po wydaniu gry oraz drugi po zamknięciu zimowego okienka transferowego. Sprawdź FIFA OTW czyli obiecujące transfery w grze piłkarskiej FIFA!

Historia wydań kart Ones to Watch w FIFA Ultimate Team

Skorzystaj z menu poniżej, aby wybrać wersję gry:

Zalety kart FIFA OTW

Raz zakupiona karta OTW automatycznie zmienia swoją ocenę ogólną i atrybuty wraz z kolejnymi kartami w formie. Oznacza to, że overall może zmieniać się dynamicznie w przeciągu kolejnych tygodni. Taki rodzaj kart jest nazywany kartami “live”, albo też kartami dynamicznymi. Karta OTW kupiona za kilkanaście tysięcy monet, po 3 czy 4 miesiącach może być warta kilkaset tysięcy. Warto zaznaczyć, że pozycja karty nigdy się nie zmienia. Nawet jeśli piłkarz OTW otrzyma kartę specjalna (np.: TOTW) na zmienionej pozycji to, sama karta OTW pozostanie na pierwotnej pozycji. Jeśli piłkarz z karty OTW zmieni klub to jego karta pozostanie bez zmian, aż do momentu, w którym otrzyma kartę specjalną w nowym klubie. Wtedy to herb klubu FUT i inne dane zostaną automatycznie zaktualizowane.

Szybki przykład. Gabriel Jesus przechodzi do Manchesteru City w zimowym okienku transferowym w FIFA 17. Jego karta zostaje oceniona na 78 punktów i jednocześnie zostaje wydana karta OTW z taką samą oceną ogólną. Następnie w TOTW 21 otrzymuje kartę w formie ocenioną na 82. Zatem posiadacze karty OTW otrzymują na swoich kartach automatyczne ulepszenie do 82.

Inwestuj rozsądnie w “obiecujące transfery”

Karty OTW i Bohaterów Nagłówków to doskonała inwestycja, choć tak jak każda obarczona ryzykiem. Opisana wyżej zmiana oceny ogólnej znacząco zwiększa wartość danej karty. Problem może pojawić się kiedy dany piłkarz w “realnym świecie” złapie kontuzje lub spisuje się poniżej oczekiwań. Ponieważ ceny na rynku są wypadkową popularności, informacja o kontuzji piłkarza może zmienić wartość karty w mgnieniu oka. Dany piłkarz może także odejść na wypożyczenie do klubu, który nie jest dostępny w FIFA. W takim wypadku jest pewne, że karta nie uzyska już ulepszenia a przez to jej wartość spadnie. Jeśli dany piłkarz otrzyma aktualizację narodowości (np.: zdecyduje się na grę dla innej reprezentacji narodowej), to jego narodowość na karcie również zostanie zmieniona. Warto mieć to na uwadze, bo może się okazać, że zmiana narodowości popsuje zgranie ogólne zespołu.

Jak wzrasta wartość kart?

Pozostając w temacie inwestycji sprawdźmy na przykładzie w jaki sposób wzrasta wartość kart Ones to Watch na rynku transferowym. Posłużymy się kartami dynamicznym z pierwszego wydania w FUT 19. Te karty pojawiły się na rynku 28 września. Przyjrzymy się zmianom cen w okresie 4 miesięcy, a więc około 120 dni. Podane poniżej ceny i wartości są podane dla Xbox One i mogą być różne w zależności od platformy.

João Cancelo – Juventus – karta OTW na pozycji PO. Ta karta pojawiła się już w pierwszym wydaniu drużyny tygodnia. Dlatego też już 28 września (w dniu wydania OTW) jej ocena ogólna wynosiła 84. Karty OTW są dostępne w paczkach jedynie przez kilka dni, w tym przypadku do 8 października.
5 października w najlepszym momencie do zakupu, kiedy najwięcej tych karty było dostępnych na rynku, średnia cena dynamicznej karty Cencelo wynosiła 85 000 monet. Z kolei 12 grudnia, w dniu wydania drużyny tygodnia 12 z kartą tego piłkarza ocenioną na 86, średnia cena wyniosła ponad 263 000 monet. W prostym przeliczeniu, po odjęciu 13 150 monet podatku, daje to 164 850 monet zysku w 64 dni czyli około 2575 monet dziennie.

Joao Cancelo OTW

Kolejny, analogiczny przykład to Ones to Watch Felipe Anderson – LP z West Ham United. W czasie kiedy karty OTW znajdowały się w paczkach tę kartą można było kupić za około 95 000 monet. Ten piłkarz znalazł się kolejno w trzech wydaniach drużyny tygodnia: 3, 8 i 16. Jak prezentowała się cena tej karty na rynku w dniach pojawienia się w TOTW? Podczas TOTW 3 czyli około 10 października cena karty wzrosła nieznacznie i wynosiła około 105 000 monet. Dalej 7 listopada w TOTW 8 karta osiągnęła wartość 218 000 monet, co dawało po odjęciu podatku 112 100 monet zysku czyli w przybliżeniu 3200 monet dziennie. Ostatecznie 2 stycznia, w dniu wydania drużyny tygodnia 16 wartość karty doszła do 365 000 monet co dawało 251 750 monet zysku i po podzieleniu ~2860 monet dziennie.

Czy wszystkie inwestycja we wszystkie karty daje takie wymierne rezultaty? Oczywiście nie. Sprawdź jak prezentują się wykresy cen dynamicznych kart, które do tej pory nie otrzymały karty w formie. W zależności od karty może okazać się, że potencjalna inwestycja jest nierentowna. Dane z wartościami kart najdziesz np. na stronie Futbin. Dla przykładu spójrz na wykres piłkarza Evertonu Richarlisona – do końca lutego wartość karty w porównaniu z pierwszym tygodniem gry zmalała o 2-3k monet.

FIFA 17 – pierwsze karty OTW. Milik w zestawieniu!

Dynamiczne karty pojawiły się po raz pierwszy w FIFA 17. Dokładna data wydania to 30 września, a więc zaraz po premierze gry. W tym zestawieniu pojawiło się dwóch reprezentantów Polski: Grzegorz Krychowiak oraz Arkadiusz Milik.

Wydanie letnie

FIFA 17 obiecujące transfery

Poza wymienionym wyżej kartami Polaków w zestawieniu warto zwrócić uwagę na kilka innych kart. Warto sprawdzić nowe nabytki Borussii Dortmund oraz Liverpoolu, czyli kolejno: Ousmane Dembélé oraz Sadio Mane.

Wydanie zimowe

Początkowym zaskoczeniem dla graczy było pojawienie się również zimowej edycji Ones to Watch. Podobnie jak we wrześniu również tym razem, zgodnie z ideą wydarzenia, karatami dynamicznymi zostali wyróżnieni młodzi zawodnicy, którzy zmienili barwy klubowe w tym okienku transferowym.

FIFA 17 zimowe OTW

Memphis Depay oraz Dimitri Payet z Ligue 1 mają potencjał na zdobycie kilku kart “w formie”, dlatego też warto wziąć je pod uwagę jako potencjalną inwestycję. W zestawieniu znalazło się również czterech Włochów na których również warto rzucić okiem.

Obiecujące transfery w FIFA 18

Po sukcesie “Obiecujących transferów” w ubiegłym roku, również w FIFA 18 zostaje wydana drużyna dynamicznych kart. W zestawieniu większość kart wygląda jak dobre inwestycje.

Karty OTW na start sezonu FUT

FIFA 18 obiecujące transfery

Wraz z rozpoczęciem FIFA 18 otrzymaliśmy do dyspozycji 23 karty OTW. Jakie kryterium decyduje o przyznaniu statusu OTW? Zasada jest dość prosta: kartę OTW może otrzymać piłkarz, który w ostatnim okienku transferowym zmienił klub. Dalej, wybierani są tylko zawodnicy poniżej 30 roku życia, którzy posiadają potencjał na otrzymanie kart specjalnych. Wróćmy do FIFA 18 OTW. Do najgłośniejszych transferów należą: Neymar do PSG, Leonardo Bonucci do AC Milan oraz Romelu Lukaku, który przeniósł się do Manchesteru United.

Zimowe zestawienie kart Ones to Watch

FIFA 18 zimowe ones to watch

Zimowe wydanie OTW obfituje w największe nazwiska. Mamy tutaj Alexisa Sancheza w nowym klubie, Pierrea-Emericka Aubameyanga, Coutinho czy Diego Costę. Warto przyjrzeć się bliżej na karty Van Dijka oraz Michy Batshuayi jako potencjalne inwestycje. Przy tym należy wziąć pod uwagę zmiany cenowe na rynku wynikające ze startu Chińskiego Nowego Roku. To wydarzenie pojawia się w niedługim odstępie od zimowego OTW i może mieć znaczący wpływ na ceny kart.

Karty Ones to Watch FIFA 19

OTW stało się już wyczekiwaną tradycją. W FIFA 19 otrzymujemy do dyspozycji 23 karty o wyjątkowym designie.

Karty wydane wraz z premią gry

FIFA 19 ones to watch

Cristiano Ronaldo to niewątpliwie najważniejsza karta tego zestawienia. O inwestycjach w te karty pisaliśmy już wyżej. Prócz tych wymienionych interesująco zapowiadają się również karty z Premier League: Alissom, Sokratis, Keita czy Fred.

Zimowe Odświeżenie OTW w FIFA 19

Pojawiły się już pierwsze zapowiedzi zimowych kart OTW. W teaserze zostały ujawnione nowe oceny ogólne trzech zawodników: Daviesa z Bayernu, Moraty oraz Balotellego. Oficjalne wydanie kart nastąpi w piątek, 15 lutego.

W zimowym OTW otrzymujemy kartę Krzysztofa Piątka!