Opublikowano

Karty MOTM – pomarańczowe karty piłkarza meczu FUT

Za jakie mecze przyznawane są karty MOTM? Kiedy można znaleźć je w paczkach? Sprawdź najważniejsze informacje o FUT Man of the Match.

Karty MOTM pojawiły się po raz pierwszy w FUT 12. Wtedy to stanowiły uzupełnienie dla Drużyny Tygodnia, w której znajdowali się piłkarze wyróżnieni za rozgrywki ligowe. Pierwsze karty MOTM zostały przyznane za występny na Mistrzostwach Europy w 2012 roku na polskich i ukraińskich boiskach.

Za co przyznawane są karty MOTM?

Podobnie jak karty Drużyny Tygodnia, karty MOTM w Ultimate Team są przyznawane za osiągnięcia boiskowe. Jednak w opozycji do wydań TOTW, które są wydawane w związku z występami w rozgrywkach ligowych, karty  MOTM są przyznawane za mecze pucharowe. Mowa tu zarówno o spotkaniach w ramach lokalnych rozgrywek (np. Pucharu Polski) jak również międzynarodowych (np. Ligi Mistrzów czy eliminacje Mistrzostw Świata).

Kiedy karty MOTM są dostępne w paczkach?

Statystycznie najczęściej karty MOTM są wydawane w piątki o północy czasu GMT co odpowiada sobocie godzinie 1:00 czasu polskiego. Oczywiście nie w każdy piątek pojawia się takie zestawienie. Pojawienie się kart MOTM zależy od tego czy w danym okresie zostały rozegrane mecze pucharowe. Najczęściej karty są dostępne w paczkach przez około 7 dni. Im ważniejszy mecz tym większa szansa na pojawienie się karty w zestawieniu. Słowem – bardziej wartościowe będą dwa gol w finale Pucharu Polski niż cztery bramki w 1/8 czy ćwierćfinale tych rozgrywek.

Wersje kart Man of the Match

W poprzednich wersjach gry istaniało kilka rodzajów kart. Różniły się między sobą głównie designem oraz tym za jakie mecze zostały wydane. Od czasu nawiązania współpracy z UEFA i przyznaną licencją na rozgrywki europejskie (Liga Mistrzów i Liga Europy) wyklarował się obowiązujący schemat.

Istnieją dwa podstawowe typy kart MOTM. Pierwszy zwany dMOTM (“d” od domestic – krajowy) przyznawany za mecze w ramach rozgrywek danego kraju (np. niemiecki DFB-Pokal). Drugi cMOTM (“c” od continental) odwołuje się do spotkań w ramach rozgrywek międzynarodowych (np. Liga Europy czy mecze reprezentacji).

karty MOTM FIFA 19
Od prawej: dMOTM i dwa szablony kart cMOTM: Liga Mistrzów oraz Liga Europy

Jeśli chodzi o wygląd kart to w FIFA 19 są przygotowane trzy podstawowe szablony. Pomarańczowy przypisany do kart dMOTM oraz dwie karty cMOTM: niebieska z logiem Ligi Mistrzów oraz pomarańczowo-czarna z Ligi Europy. Pomarańczowe karty, szczególnie nowym graczom mogą przypominać inne wydarzenie – Ultimate Scream, w którym również dominują odcienie pomarańczy.

Karty nie odbiegają cenowo od innych kart w formie. Są stosunkowo długo w paczkach więc ich cena nie jest sztucznie zawyżona. Oczywiście tak samo jak wszystkie karty in-form, również MOTM są wydawane jako całkowicie nowe karty – zwykłe karty nie są ulepszane do tych wersji. Karty można znaleźć w paczkach (do 74 oceny ogólnej w srebrnych, a powyżej w złotych), Wyzwaniach Budowania Składu oraz Wymianach FUT i okazjonalnie w zadaniach tygodniowych. Wszystkie karty wydane w danej wersji gry można znaleźć w popularnych bazach FUT np.: futbin.com. Karty MOTM są wydawane na wszystkie platformy: PC, Xbox i Playstation.

Najciekawsze historyczne karty MOTM

Wybraliśmy kilka interesujących kart MOTM z perspektywy polskiego kibica. Mamy tu za równo reprezentantów Polski jak i piłkarzy z Ekstraklasy. Sprawdź naszą propozycję na szybki skrót z historii kart MOTM od FIFA 12 do 19!

Jakub Błaszczykowski FIFA 12

Błaszczykowski MOTM FIFA 12

To najwyżej oceniona karta Kuby w formie w Ultimate Team. Została przyznana za mecz Polska – Rosja podczas Euro 2012. Wtedy to Błaszczykowski strzelił bramkę dającą remis. Za ten wyczyn otrzymał fioletowa kartę MOTM na pozycji prawego pomocnika z oceną ogólną 84. Jest to jednocześnie jedna z pierwszy kart Man of the Match w grze FIFA Ultimate Team. Design został stworzony specjalnie dla kart Euro 2012.

Wojciech Kaczmarek FIFA 14

FIFA 14 Wojciech Kaczmarek MOTM

Pierwsza karta MOTM z Ekstraklasy. Została wydana za postawę w finale Pucharu Polski pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz a Zagłębiem Lubin. Bohaterem spotkania został bramkarz Zawiszy – Wojciech Kaczmarek. W tym spotkaniu wybronił dwa strzały w serii rzutów karnych. Karta MOTM została oceniona na 64 punkty overall.

Arkadiusz Milik FIFA 15

Milik FIFA 15 MOTM

Milik w sezonie 14/15 szalał na holenderskich boiskach. Niestety jego ligowe występy nie przełożyły się na kartę “w formie”. Wyczekiwane ulepszenie pojawiło się wraz z kartą MOTM. Jego nowa karta otrzymała 74 punkty oceny ogólnej. Statystyki w grze sprawiają, że jego realna ocena to 79 overall na pozycji napastnika.

Tamás Kádár FIFA 16

Kadar MOTM

Piłkarz Lecha Poznań w FUT 16 posiadał kartę na pozycji środkowego obrońcy. Jednak ta karta MOTM została wydana nie dzięki jego postawie w klubie, ale w reprezentacji Węgier gdzie rozgrywał spotkania na lewej stronie obrony. Jego znakomity występ w meczu barażowym z Norwegią pomógł awansować reprezentacji Węgier na ważny turniej po 44 latach przerwy.

Dwie karty Kamila Wilczka w FIFA 18

Wilczek FIFA 18 MOTM

Ciekawa sytuacja miała miejsce w przypadku Kamila Wilczka. W FIFA 18 otrzymał on aż dwie karty MOTM. Pierwsza z oceną ogólną 78, zaś druga, za strzelone dwa gole w DBU Pokalen, z 82 punktami. Tym samym Wilczek zwiększył swoja ocenę z 70 do 82 punktów nie pojawiając się ani razu w Drużynie Tygodnia.

FIFA 19 MOTM Krzysztof Piątek

Piątek FIFA 19 MOTM

Sytuacja z Krzysztofem Piątkiem budziła wiele kontrowersji. Z jednej strony reprezentując barwy Genui był jednym z najlepszych strzelców ligi włoskiej. Pomimo tego, że strzelał bramki bardzo regularnie to zwykle był to jeden lub maksymalnie dwa gole. Niestety w tym samym czasie w Drużynie Tygodnia na pozycji napastników pojawiali się piłkarze może mniej “regularni” ale za to strzelający 3 bramki lub zdobywający bramki i asystujący jednocześnie. Z odsieczą przyszły rozgrywki pucharowe i dwa gole Piątka zostały uznane za wystarczający wkład na przyznanie karty MOTM.

Reakcja społeczności na kartę Piątka

Społeczność graczy, a szczególnie jej polska część, bardzo wyczekiwała na tę kartę. Na myśl przychodziła analogiczna sytuacja z Arkiem Milikiem w FIFA 15. Obaj snajperzy długo czekali na pierwsze karty w formie, obaj pojawili się jako karty MOTM.

PLKD poświęcił jeden ze swoich filmów z serii Ultimate Team właśnie tej karcie, która nota bene została wydana już w nowym klubie – AC Milan. W materiale wideo możecie dowiedzieć się jakie mocne strony posiada ta karta pomimo niezbyt wysokiej oceny ogólnej.